Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Programy
01 MilkShape 3D 17 bodov
02 Nokia Mobil Internet Toolkit 3.0 17 bodov
03 Advanced Disk Catalog 15 bodov
04 Pohľad na Python 14 bodov
05 DirectX New Features 13 bodov
06 Virtual Drive 2000 5.0 11 bodov
07 formYk 9 bodov
08 Programmer's Wizard 2.1.5 8 bodov
09 Offline Explorer 7 bodov
10 Sensiva 7 bodov
11 SideKICK 6 bodov
12 SETI@Home 6 bodov
13 WindowBlinds 1.2 4 body
14 Sysinternals 3 body
15 Pakovače 2 body
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Advanced Disk Catalog
Creadion 2.12
DirectX New Features
HyperSnapDX 3.55
MilkShape 3D
Nokia Mobil Internet Toolkit 3.0
Offline Explorer
Pakovače
Pohľad na Python
Programmer's Wizard 2.1.5
SETI@Home
Sensiva
SideKICK
Sysinternals
Virtual Drive 2000 5.0
WindowBlinds 1.2
formYk
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Karol ++ Download tochto programu
Programy | Dna 9.3.2002 | Fredy | 11 znamok, priemer 2.81 | 5441 videni | 662 WAP videni | Download tochto programu

Možno si pamätáte na jeden program menom Karol? Nepoznáte? Ja vám teda vysvetlím, o čo ide. Síce aj keby ste ho poznali, tak by som vám to vysvetlil, ale čo už so mnou. Karol kedysi slúžil na výuku programového myslenia. Teda aj keď Karol bol nejaký jazyk, bol tak stavaný, aby sa pri výuke Karola ľudia učili nie syntax Karola, ale myslenie, ktoré potrebuje „každý“ programátor. Dosiahli to tým, že jazyk Karol je vlastne hra, kde sa pohybuje postava menom Karol po svojej 3D ploche a robí to, čo mu naprogramujete. Toto bol prvý Karol, ktorý je strašne starý, teraz je tu jeho novšia verzia Karol ++ (ale naďalej ho budem volať Karol), ktorú spravil Ondrej Krsko. V podstate ide o presne to isté, ale toto beží na počítačoch tejto doby. Pre programovanie Karla sú použité strašne jednoduché príkazy, napríklad.

opakuj 4 krat
vlavo
*opakuj

Výsledok je to, že sa Karol otočí o 360 stupňov (4x90=360). Ďalej jednoduchosť jazyka sa dosiahla tým, že je tam použité minimum príkazov, a tak sa ľahko pamätajú. Síce keď chcete, aby sa Karol otočil vzad, tak musíte dvakrát za sebou zavolať príkaz „vlavo“ alebo príkaz v „vpravo“. Inak preto zložitejšie programy rovno majú definovaný príkaz „celomvzad“. Ktorého znenie je:

prikaz celomvzad
vlavo
vlavo
*prikaz

A aby sa Karol len tak netočil po svojej pracovnej ploche, môže si ju spestriť kockami, ktoré ukladá (môže položiť aj viacej cez seba, takže to vie nabrať pekné rozmery). Ďalej, čo je dôležité, že v Karlovi nie sú žiadne premenné, takže keď potrebujete niečo vyriešiť, tak buď si musíte niektoré políčka označiť (toto pomáha hlavne vtedy, keď je Karol v bludisku a musí nájsť cestu von), alebo si vytvoriť pomocný stĺpček, ktorý bude obsahovať nejakú informáciu, ktorú potrebujete. No chcem povedať, že jazyk je o veľa oslobodený, ale zase pri niektorých veciach pomerne obmedzený. Síce sa mi to zdalo trošku zo začiatku blbé, ale potom som si uvedomil, že vďaka tomu trénujem svoju myseľ. Aby ste naozaj verili, že príkazov je tu málo, tu je ich výpis:

krok
vlavo
vpravo
poloz
zober
odznac
opakuj
kym
ak
pomaly
rychlo

Ako vidíte, jednoduché, napríklad ja som vôbec v Karolovi nerobil a po 30 sekundách skúmania jazyka som bol schopný za ďalších pár sekúnd spraviť môj prvý program:

opakuj 10 krat
poloz
krok
krok
vlavo
vlavo
kym je tehla rob
zober
vlavo
poloz
vpravo
*kym
vlavo
kym je tehla rob
zober
vpravo
poloz
krok
vlavo
vlavo
poloz
krok
vpravo
*kym
vpravo
krok
vlavo
vlavo
*opakuj
poloz
krok

Tento program spraví niečo ako schody, veď sa pozrite na obrázok.

Obr�zokVidíte, že je to úplne jednoduché a pre niekoho to môže byť pomerne zábavné, lebo s minimálnymi vedomosťami o programovaní môžu niečo tvoriť. O tom, že to nie je poriadny jazyk, svedčí možnosť prepisovať zdroják počas behu programu, samozrejme bez kompilovania, linkovania a podobných vecí. Je to vlastne skriptovací jazyk, ale mám taký dojem, že to nikoho, kto toto číta, nezaujíma.

Takže ešte rýchlo spomeniem nároky, skúšal som to na Pentiu 90Mhz s 12MB RAM a Windows 95, išlo bez problémov, skúšal som to na Pentiu 3 850Mhz s 448MB RAM a Windows 98 a išlo rovnako ako na tom prvom. Teda chcem povedať, že je to totálne nenáročná aplikácia a podľa mňa by tomu úplne v pohode stačila nejaká 486. Na jednu vec ale by som dával pozor, aby ste používali rozlíšenie s viac než 256 farbami. Keď máte iba 256 farieb, tak vtedy pracovná plocha Karola zvykne blbnúť a zobrazovať sa vo všelijakých čudných farbách.

Oficiálna stránka Karola ++ je http://www.karol.host.sk
Program Karol ++ si môžete stiahnuť na ftp://ftp.sac.sk/pub/sac/sk_made/karol.exe

Odporúčam pre rodičov, ktorí chcú svoje malé deti začať vzdelávať v oblasti programovania a nechcú im ihneď skriviť myseľ jazykmi ako sú napríklad Perl, Assembler, alebo C ++. Takisto je to dobrý program pre ľudí, čo osobne robili v prvom Karolovi a teraz si chcú iba zaspomínať na staré dobré časy.


Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa
Najnovsie clanky od tohto redaktora
Podobne clanky