Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Rôzne
01 R U A Spy? Alebo ako sú Amíci krepí 50 bodov
02 Teror a World Trade Center 32 bodov
03 Svetovo najmenšie diaľkovo ovladané autíčko 11 bodov
04 Novinky ohladne WTC 8 bodov
05 Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk 6 bodov
06 Koniec zábavy na Slovensku = JOJ??? 5 bodov
07 Vianoce už klopú na dvere. 5 bodov
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Koniec zábavy na Slovensku = JOJ???
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
Novinky ohladne WTC
R U A Spy? Alebo ako sú Amíci krepí
Svetovo najmenšie diaľkovo ovladané autíčko
Teror a World Trade Center
Vianoce už klopú na dvere.
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Recenzia na Maturitu 
Rôzne | Dna 8.2.2002 | Frenky | 78 znamok, priemer 1.46 | 6925 videni | 636 WAP videni

(aneb záruka, že ste to niekedy vedeli :-)Existuje mnoho odlišných názorov na maturitu ako na overenie vašich vedomostí, ktoré ste nabrali na strednej škole :-))) V podstate by sme ich však mohli zhrnúť do 2 skupín – názory ľudí, ktorí ešte nematurovali a názory tých, ktorí to už majú za sebou. Zaujímavé je to na rozhraní = tesne pred maturitou :-)

Vo všeobecnosti platí, že maturitu zažije každý (skoro každý), takže mladí, ktorých to v neistej vzdialenej budúcnosti čaká, sa nad tým nejako nepozastavujú a tí, ktorí to už majú za sebou, to berú to ako normálnu, každodennú vec (naučili sa s tým žiť :-). Ale čo sa deje s človekom, ktorý ide maturovať o 2 týždne? Vyjadrím to pár slovami – stres, napätie, nervozita, neistota, strach, nevyspatosť, návaly radosti/smútku, hlad, smäd, delírium, mozgová príhoda, obrna, infarkt... a je jedno, či je to vzorný, u profákov obľúbený študentík alebo nejaký feťák. Proste zažijú to všetci a pocit, že nič neviem, je zárukou, že určite niečo viem :-) (u koho sa nedostaví, tak je s najväčšou pravdepodobnosťou nematurant).

Ako to asi prebieha v poslednom ročníku strednej školy? Takže predovšetkým sa robí hovno celý prvý polrok a obzerajú sa prváčky :-) Na hodinách sa rozprávajú vtipy, rozoberajú sa najrôznejšie témy, niekedy sa opeká a kde tu sa do zošita zapíše nejaká poznámka. Na škole je posledný ročník vždy dominantný, uprednostňovaný, všetko vedia, poznajú systém, všade boli... proste KÁPOVIA. Profesori a profesorky upozorňujú pred blížiacimi sa maturami a snažia sa študentov zastrašiť, aby sa viac učili, venovali tomu všetok svoj voľný čas :-)))))) Hneď na začiatku sa ľudia rozdelia na tých, ktorí idú z daného predmetu maturovať a na tých, ktorí nie. Nematuranti potom majú “veget” a vykonávajú už spomínanú činnosť a maturanti pod tlakom profesora(ky) pekne pomaličky prechádzajú všetky otázky a opakujú si - čiže robia to isté ako nematuranti :-)) Ak by som mal opísať systém, ako robiť čo najmenej pre nematuritné predmety a mať čo najlepšie známky, tak čím skôr sa naučiť a prihlásiť sa – potom je pokoj. Dá sa na to kľudne vybodnúť, lebo veľa ľudí tento systém použije, ale potom ste neustále v strese, kedy sa ľudia na prihlásenie minú. A ako robiť čo najmenej pre maturitné predmety a mať čo najlepšie známky a aj na maturite? Prvý polrok je to uvoľnenejšie a je len dobre, keď profesori dávajú opakovať konkrétne celky (cez víkend), lebo času je vážne málo a chcem vidieť študenta, ktorý sa začne učiť len tak sám od seba :-)))) CHA CHA. Ak to profák vyžaduje, neostáva nič iné, len učiť sa – teraz si síce protirečím, lebo učiť sa a robiť prd je rozdiel – ide o to, že už ste sa to niekedy učili a stačí len vedieť čítať. V 2. polroku sú nematuritné predmety totálne na háku a už sa každý sústredí len na svoje. Tu už je času trochu menej, profesori viac strašia a študenti sú čím ďalej tým nervóznejší. Pokračuje sa v opakovaní, dokončujú sa látky... Nakoniec je to už na vás.

1 MONTH TO GO! Profesori chytajú záchvaty, že je toho málo zopakovaného a aj tak z toho nič nevieme. Dokazujú nám, že nezmaturujeme atď. Niektorí študenti si začínajú vstupovať do svedomia a snažia nejako rozvrhnúť svoj voľný čas, alebo aspoň stanoviť si termín, kedy sa konečne začnú učiť. V škole je ale stále uvoľnená nálada, na hodinách sa neskúša, známky sú uzatvorené, profáci sa venujú len maturantom a zvyšní si opekajú, kecajú o Diable II, Quakovi III, Red Alertu II, Halfovi, Game párty, chatách, dozvukoch IV či V, stužkovej, Piterkovi... konzumujú sa posledné zvyšky alkoholu, ktoré zostali z dozvukov a plánujú sa pomaturitné akcie, chaty, robí sa tablo atď...

2 WEEKS TO GO! Značne sa zhusťuje atmosféra a študenti začínaju oficiálne druhé či tretie opakovanie – čiže neoficiálne sa začínajú poriadne učiť ako to robili dakedy dávno pár ročníkov dozadu. Sú dezorientovaní, lebo zistia, že toho je naozaj veľa, nevedia čím začať, alebo kde skončiť, stres sa začne šíriť od jedného k druhému, neistota, strach a temnota ovládne ich mysle a nastane čas vlády profesorov a teroru...

1 WEEK TO GO! Zaháji sa akademický týždeň, triedni profesori pozývajú študentov na rozlúčku (aneb všichni se vožerou a de se po čtyřech domú), žobrú sa peniaze a nesie sa tablo. Tu sa študenti asi naposledy uvoľnia a odosobnia od problémov spojených s maturitou... Akademický týždeň inak prebieha dosť drasticky pre väčsinu študentov, lebo je jasné, že nestihnú ani len prečítať to, čo majú už vedieť, takže to niekedy končí aj v krčme pri pive so zvyškom :-) Dôležité je preto máknuť trochu na tom opakovaní počas roka aspoň s polovicou predmetov (cez víkend; stačia 2, 3 hodinky) (alebo sa skôr začať učiť). Tá druhá polka sa dá stihnúť cez akademický. Inak v reále sa za deň dá stihnúť max 10 otázok, ale to je proste učenie (vlastne čítanie) na celý deň. Keď má 1 predmet cca 30 otázok, tak za 3 dni je to v suchu. (UPOZORNENIE: V žiadnom prípade sa potom nesnažte na niečo spomenúť, lebo dospejete k zaujímavým zisteniam!) Dôležité je zvoliť si systém ako sa učiť otázky, ak už nie je čas – či z každej dačo, alebo niektoré úplne a niektoré vôbec (alebo všetky úplne :-). (Pri faktografických predmetoch treba z každého dačo, lebo ide o fakty; pri jazykoch <AJ / NJ...> niektoré ťažšie tiež s faktami a iné vôbec, lebo ide hlavne o konverzáciu a niečo si už za 15 minút dokopy dám na tému My free time & hobbies). Učiť sa naspamäť je blbosť, lebo o pár dní to zabudnete, len vedieť nejaký úvod, záver a hlavné body, prípadne fakty a omáčka sa nejako vyrobí. (PS: Aj tak to zabudnete :-)

GO MATURITA, GO! Zvyčajne sa začína pondelkom, kedy sa oficiálne zahajujú maturity a sú na nich všetci maturujúci študenti (podľa možnosti slušne oblečení). Predstavujú sa komisie zložené asi z piatich členov – predseda komisie, triedny profesor, skúšajúci, prísediaci + hocikto kto má voľno (profesor) + niekoľko zelených stolov. Predseda by mal byť na všetkých skúškach, aby mohol podpísať papier, že žrebovanie prebehlo podľa pravidiel a bez problémov. Skúšajúci profesor je vždy ten, kto vás daný predmet učil a prísediaci niekto, kto daný predmet učí, ale neučil vás. Triedny profesor – no comment. Na začiatku a na konci maturít sa ešte zvykne komisia obmäkčiť nejakým darom – kvety, fľaša... a popraje sa príjemné skúšanie :-) Každý deň príde na preskúšanie a ohodnotenie pár vyvolených (zvyčajne nie podľa vlastného výberu) – delia sa na doobedňajších a poobedňajších. Zjavne najlepšie riešenie je ísť doobeda, lebo poobede sú študenti s nervami na konci a nie sú už natoľko koncentrovaní. Zároveň platí pravidlo, čím skôr sa dostanete na pľac, tým lepšie, čiže totálne najlepšie riešenie je maturovať hneď prvý deň doobeda (ako napr. ja :-) Počas maturít sa učí len veľmi ťažko, lebo sa pýtate ostatných ako to prebieha, ako skončili, nervozita, ste rozptýlení... (UPOZORNENIE: Myšlienka zopakovať si ešte niečo zabíja! Zistíte, že viete <CENSORED> :-) Netreba sa nejako zneisťovať či znervózňovať :-) Treba prijímať osud ako starí Vikingovia – ak máte predurčené zomrieť – zomriete. (Pre tých, ktorí idú maturovať: Vyskúšajte ukľudňujúce čaje, pomáhajú.) Mimochodom, maturity sú verejné, takže sa môžete ísť pozrieť na svojich kamošov alebo známych. Jediná podmienka je byť ticho a slušne oblečený.

Môže začať skúšanie :-) Každá skúška z jedného maturitného predmetu zvyčajne trvá 30 minút. Zavolá sa prvý – ten si potiahne jeden lístok s maturitnou otázkou (najlepšie prvý) – tým zistí, či sú nejako poprehadzované (ak ide ako prvý alebo medzi prvými) a dá echo ostatným, kde je začiatok (ak nie sú v sáčku :-))) V tom je tá výhoda ísť medzi prvými (šanca na možnosť výberu), komisia nie je ešte unavená a je optimisticky naladená (ešte nepočula žiadne odpovede :-))) Potom má 15 minút na prípravu. Skúšajúci mu povie, čo je k tomu treba, dá texty (autori, diela, verše), prípadne príklady (vzorce, tabuľky), zvyčajne podľa jeho výberu, spýta sa ho, či to vie, čo nevie poradí... :-) Prvých pár sekúnd je človek trochu v šoku, ale postupne si na všetko spomína (hlavne vďaka tým pomôckam :-), robí si poznámky na papier - osnova, počíta... Ďalších 15 minút je už samotná skúška, zvyčajne zložená z 2 častí (ako maturitná otázka) a popri nej si už ťahá a pripravuje ďalší. Tých pár minút prežije každý. Každý profesor študentovi pomáha, ak nevie, alebo rozpráva úplne mimo, usmerňuje ho, radí – nikto predsa nechce potopiť sám seba – je to produkt jeho práce :-) Z väčšej časti nejde o monológ ale o dialóg (hlavne jazyky), počítanie pri matike, konverzáciu a prípadne nejaké vlastné úvahy, ak je veľmi zle :-) Základ je hovoriť a nebyť ticho, najlepšie však v nejakom logickom poradí a k veci. No a je po srande. Návrh na známku dáva vždy skúšajúci, ktorý vás dobre pozná a ostatní sa len prikláňajú, či lepšie alebo horšie, najčastejšie však pristanú na navrhnutú známku. Známky sa však študenti dozvedia až na záver, keď zmaturujú zo všetkých predmetov. Čiže sa trpí asi 4 alebo 5 krát 30 minút. Čistého času sa na každom predmete rozpráva max 5-7 minút a potom sa pýta komisia, alebo v priebehu skúšania. Nepoznám nikoho, kto by nezmaturoval. A ďalšia veľmi dôležitá vec (a značne potešujúca) – 99% známok je takých ako na vysvedčeniach, alebo lepších.

Záver maturít je po odmaturovaní všetkých študentov. To trvá rôzne dlho, niekde 2 dni, niekde 5... Napr. u nás to trvalo 4 dni – čiže posledný odmaturoval, rozlúčili sme sa s komisiou, dostali vysvečká a hurá do najbližšej krčmy vymyť naše hlavičky :-)

Tak, to by bolo ku skúške ústnej... Maturita má však okrem ústnej časti aj písomnú časť a na technických školách pribudne ešte skúška z technických predmetov :-) Písomná časť je vlastne Slovenský jazyk – Sloh (v poradí je ako prvá) a uskutoční sa približne 2-3 týždne pred časťou ústnou. V podstate v nej o nič nejde :-) Spraví ju každý (= známka je z intervalu <1,4>), kto má IQ nad 75, vie písať, trochu rozmýšľať a nepríde do školy úplne ožratý a zhulený :-] Potom teda prídu na rad technické predmety a až nakoniec akademický týždeň a ústna časť...

EPILOGUE! ...Čas temnôt, náreku, hrôz a teroru úbohých študentských duší skončil! Všetko je zrazu veselé ako nikdy predtým a zistí sa, že maturita je o ničom :-) (Nemôžem doslova napísať, že je to fraška, lebo je to predsa nejaká skúška, ale treba to brať s nadhľadom a vôbec to nie je také strašné ako do nás podvedome natlačili profesori :-) nikomu neodťali ruku ani hlavu a všetci žijeme.) Maturita je dobrá vec ako príprava na skúšky na VŠ, lebo po nejakej ročnej pauze by som skúšky už určite neurobil (a komu sa to všetko chce znova učiť :-) ... aneb Maturita – záruka, že ste to niekedy vedeli :-)Najnovsie clanky od tohto redaktora